ADHD - הפרעות קשב וריכוז - OCD טורדנות כפייתית
Attention Deficit Hyperactivity Disorder and Obsessive Compulsive Disorder

במאמר זה אתייחס לתלמידים בעלי הפרעות קשב וריכוז וטורדנות כפייתית. חלק מהתלמידים והבוגרים הסובלים מהפרעות אלו הם גם אנשים מחוננים.


לנגד עיני עומדת דמותו של עידו, נער מקסים כבן 16, בעל יכולות מדהימות בתחומים מסוימים (מתמטיקה, מחשבים, תיאטרון), סקרן המרבה לשאול שאלות, בעל חוש הומר וזריז מחשבה. עידו סובל מקשיי קשב וריכוז (ADHD) ותופעות הקשורות לטורדנות כפייתית (OCD).

כך מתאר עידו את אחת האפיזודות האחרונות שבהן היה מעורב בכיתה.
המורה להיסטוריה ביקשה מתלמידים שלא הכינו שיעורי בית לצאת מהכיתה. עידו קם ויצא עם אותה קבוצת תלמידים, למרות שלדבריו בכלל לא זכר אם הכין את שיעוריו אם לאו. הוא נהנה לנצל את ההזדמנות להתרענן בחוץ "עם החברה".
בתום ההשעיה חזרו התלמידים לכיתה.
מישהו התיישב בכיסאו של עידו.
עידו ביקש ממנו לקום אך הנער סרב.
עידו ביקש שוב בקול רם יותר והנער עמד בסירובו. לאחר הפעם השלישית, כשהטונים עלו לגבהים לא רצויים, המורה התערבה וביקשה מעידו בכעס לוותר ולעבור לשבת בסוף הכיתה.
עידו, לרוב נער מנומס, לא רצה להמשיך את המהומה אך היא כבר התחוללה בתוכו.
הוא התיישב במקום הפנוי בסוף הכיתה וכך הוא מתאר את מצבו:
"הרגשתי שאני מתפוצץ. מה פתאום הוא יושב במקום שלי, הוא חבר שלי הוא יודע שזה מקומי ויודע שאני לא נוהג להחליף מקום ישיבה. יד ימין החלה לרעוד לי, לא יכולתי לשים את הידיים על השולחן כי היו עליו קליפות קלמנטינה שהוציאו אותי מדעתי בריח שלהן.
לא יכולתי לשים את המחברת על השולחן כי היא הייתה מתלכלכת וכמה שניסיתי לא יכולתי לעצור את העט שרקד בתוך כף ידי.
אני לא זוכר כמה זמן ישבתי שם וכל המתח התרכז לי בגרון ובידיים, הדבר היחיד הציל אותי מלהשתגע היה הצלצול!"

התסמונת ממנה סובל עידו נקראת באנגלית Obsessive Compulsive Disorder) OCD). היא מלווה לעיתים בדיכאון, בהפרעות אכילה, בשימוש בסמים, בהיפראקטיביות ובהפרעות חרדה. כאשר אדם סובל מקשיים אחרים קשה לעיתים לאבחן ולטפל ב OCD.
התקף חרדה הוא בין התסמינים המרכזיים. ההתקף יכול לבוא לידי ביטוי בתחושה כללית שמשהו נורא עומד לקרות אם לא יפעל על פי ריטואל (פעילות טקסית) מסוים מוכר וידוע. הוא יכול להיות מודע לחלוטין לאי-הרציונאליות של המחשבות או המעשים הללו, אך למרות ההבנה שאין בהם ממש, הוא אינו מסוגל להיפטר מהמחשבות האובססיביות, והן יוסיפו להציק לו עד אשר יבצע את המעשה הקומפולסיבי.
בתסמונת OCD המחשבה הופכת ל"ישות עצמאית" שמנהלת את האדם. אם היא טורדנית או קשה הוא משקיע בה את כל תעצומות הנפש, המוח שולח אותות הזהרה והחרדה מתגברת.

במסגרת בית הספר:

יש ילדים הבורחים מבית הספר או מתקשרים להורים לבוא לקחתם באמצע היום ללא סיבה נראית לעין. אחרים מסרבים לצאת מהבית בבוקר או מתעכבים מאוד. אם מצליחים לשכנעם להגיע בכל אופן לבית הספר, הם מגיעים באיחור ועל כן מפסידים שיעורים, חומר לימוד ולעיתים קרובות גם מבחנים. כמובן שמצב כזה יוצר מעגל קסמים של קשיי תפקוד.
במהלך מבחנים בדרך כלל תלמידים אלו, חוזרים וקוראים את השאלות או הטקסט באופן אובססיבי. הם כותבים גרסאות רבות של תשובות (תוך קריעת דפים) וחוזרים ובודקים את הכתוב במטרה לוודא שהעבודה מושלמת. אחרים חוזרים על אותה השאלה שוב ושוב , למרות שקיבלו תשובה. כמובן שהזמן אף פעם לא מספיק לעבודה בצורה שכזו.
ישנם תלמידים שלא מוכנים לקרוא בקול והמורים חושבים בטעות שהם סובלים מלקויות קריאה או לקויות למידה אחרות.

דוגמאות נוספות לרצף מחשבות טורדניות:

"רצועת השעון לוחצת לי ....זה יחסום לי את זרימת הדם"... "מה זה השריטות על עדשות המשקפיים...זה בטוח יפגע לי בראייה"... "מה זה הרעש הנורא הזה?... זה לא יכול להיות בום על קולי... בטח יורים בסביבה ואני עלול להיפגע".
הבושה הנובעת מההבנה שמעשיהם אינם הגיוניים, יחד עם הקושי להסביר את התנהגותם ה"מוזרה" לסביבה, וברוב המקרים אף לעצמם, מביאה ילדים אלו להסתרת הבעיה או להתכחשות אליה. אחרים מחפים עליה בהתנהגויות כמו ליצנות בכיתה או הפרעות אחרות.

תופעות אלו יכולות להתקיים בנפרד או להיות חלק מספקטרום של בעיות נירולוגיות כמו תסמונת טורטTourette's syndrome.
מורים יכולים בהחלט להיתקל בכיתה בהתנהגויות המאפיינות תסמונת זו:
תסמינים מוטוריים: העוויות פנים, הזזת ידיים/רגליים/כתפיים/אצבעות, תנועות מורכבות כמו קפיצות, דילוגים, סימני ידיים וכו'
תסמינים קוליים: השמעת קולות וצלילים מהפה, חרחור גרון, שיעול, צקצוק, רחרוח ובמקרים מאוד נדירים חיקוי קולי ופליטת ניבולי פה.
(מקור: תסמונת טוראט באתר "פסיכולוגיה עברית")

מספר עצות להורים ולצוות החינוכי:

אסטרטגיות עזרה:

הגישה הטיפולית משלבת טיפול קוגניטיבי-ביהביוריסטי-תרופתי. טיפול כזה נוחל הצלחות גם לטווח ארוך. במסגרת זו מוכנס המטופל בהדרגה לסיטואציות מאיימות מבחינתו, תוך לימוד דרכי חשיבה המאפשרות לו להתמודד עם הפחד. מציגים לפני המטופל מידע הגיוני השולל הצדקה לפחדיו ומכאן להתנהגותו הספציפית כתגובה אליהם. התרגול האיטי נמשך עד להקלה מלאה בחרדה.

לסיכום, סיפורי הצלחה רבים נשמעים במקומות שבהם הייתה מודעות גבוהה לקשיים ונכונות לעזור, להבין ולהתגמש. בגישה נכונה, עזרה הולמת בזמן הנכון ועזרה בהתמודדות עם החרדות הביאו להצלחה דרמטית בהישגים הלימודיים. אם עושים את הדברים נכון נאפשר לתלמידים אלו לבנות מנוף להצלחה גם בעתיד בלימודים גבוהים ובעולם העבודה והחיים האישיים.

חזרה לדף השערSite Meter