להלן תיאור מקרה של ילד בכיתה א' שתואם במידה רבה חלק מהאפיונים המתוארים במאמריי.
 

חזרה לדף השער

  המקרה מתואר על ידי אביו שקרא את המאמרים, תיעד ותיאר את הקורות את בנו.  
   
"בני נמצא בתהליך של אבחון ולפי מה שהצטייר לפסיכולוגית עד עתה הוא מחונן עם פער ניכר בין הכישורים האנליטיים שלו לבין הכישורים הרגשיים/חברתיים.

המורה שלו כבר מעודכנת ולמזלנו לא רק משתפת פעולה אלא גם יוזמת ובאינטואיציה בריאה נתנה פתרונות משלה לחלק מהקשיים.

הבעיות של בננו מתבטאות בשני מישורים. ראשית הוא מתקשה מאוד "לקרוא" מפה חברתית ו (כנראה בשל כך) חש כל הזמן פגוע מסביבתו; הוא חש פעמים רבות מאוד שמציקים לו, או שלא מקשיבים לו ולכן מרבה לכעוס ולהתפרץ.

בבית למדנו להתמודד עם זה, אם כי זה דורש גיוס אנרגיות. בביה"ס הקושי רב יותר, למרות הרצון הטוב של כולם, ובעיקר רב החשש לגבי העתיד. לא תמיד יינתן לו להתנהג כך.

ההיבט השני הוא סף תסכול נמוך בנוגע ללימודים. הוא מתקשה לבצע מטלות שנראות לו משעממות וקשות. אבל כדי להתקדם הוא חייב לעשות מטלות, שחלקן מונוטוניות. אנחנו צמצמנו אותן למינימום ההכרחי ועדיין זה קשה לו. אני בטוח שלאחר שיקרא בקלות ובשטף הוא ישמח לקרוא, אך התקופה עד אז קשה לו ולנו.

באשר ללימודים הכלליים – אני לא דואג לו. המחוננות שלו בולטת לעין. אבל בלי הרגלים הוא יתקשה להתקדם בכל המובנים, לאו דווקא רכישת ידע בשנים הקרובות, ולכן בכ"ז אנו תוהים כיצד לנהוג.

כרגע הוא עדיין בשלבי אבחון. בהמשך הומלץ לנו שיגיע למפגשים שבועיים אצל הפסיכולוגית. הוא מפגין תחושה של מלחמה בלתי פוסקת עם ה"עולם", אינו נינוח וחש כל הזמן לחץ, תחרותיות ואף איום, ככל הנראה.

אנו מנסים לצמצם את שעות העבודה שלנו כדי לשהות יותר במחיצתו מקווים שכל זה יעזור במידה משמעותית".

 
     

 

  להלן תשובתי לאב:  
 


 
שמחתי לשמוע שהמורה אכן משתפת פעולה. זה הרבה מאוד בשלב זה וכמובן חשוב ביותר למניעת קונפליקטים במהלך שעות הלימודים.
לצערי רבים אינם יודעים עדיין איך לגשת לנושא זה וכפי שכתבתי במאמריי, אחדים כלל אינם מאמינים ששילוב זה אכן קיים. דעות רבות עדיין שמרניות.
חשוב לזכור כי אין תרופות פלא. יש לבצע אבחון מקצועי ובהתאם לטפל בכל בעיה לגופה. הן מבחינה התנהגותית והן מבחינה לימודית.
כמובן, חשוב ביותר להביא את הילד לרכישת מיומנויות קריאה וכתיבה בסיסיות. בהעדרן של אלו תלכנה הבעיות ותתעצמנה.
במידה ותאובחן הפרעת קשב וריכוז המעכבת את התפתחות הקריאה, כדאי לחשוב על מתן טיפול תרופתי, לתקופת ניסיון. כך ייווצר חלון הזדמנויות לרכישה טובה של הקריאה והכתיבה.
נדרש כמובן מעקב של נוירולוג ילדים להתאמת המינון ולניטור תופעות לוואי (גם אם הן נדירות).

באירועים הקשורים בהתנהגות מומלץ לבצע
,SOCIAL AUTOPSY "ניתוח שלאחר מעשה".
בכל אירוע חברתי "בעייתי" יש לדון , לנתח, לבדוק מה לא היה בסדר, ואיך אפשר במקרה דומה להגיב בצורה שונה שלא תגרום כעסים או תגובות שליליות מצד הסובבים. כל זאת כמובן ברמת ההבנה של הילד. יש לאפשר לו להגיע למסקנות ולהחלטות.
בנוסף אפשר לשקול השתתפות בחוג כדורסל.
בחוג זה הילדים לומדים בין היתר מיומנויות ריכוז ושיתוף פעולה עם הילדים האחרים בקבוצה, דבר שתורם לשיפור כישורים חברתיים.
כמו כן לומדים ליישם מיומנויות של פתרון בעיות - .Problem solving skills
ערך מוסף הוא תיעול אנרגיות לעשייה חיוביות.

 

 
   זו מלאכה קשה ואיטית אך כדאית מבחינת לימוד מיומנויות חברתיות והעלאת הדימוי העצמי.
המסר החשוב הוא לגרום לילד להכיר ביכולותיו המגוונות ולהיות גאה בהן.
 

 

 

A letter to gifted children...

It isn’t easy being different.  We are taught that it is bragging to say—or even think—that we might be smarter than other people.  Doesn’t everyone have gifts?  Yes, everyone on the planet is a gift to humanity.  Being gifted does not mean being better than anyone else.  So what does giftedness mean?

To me, the gift in giftedness is the potential to make this a better world for everyone.  Every person on the planet has a different job to do.  Some jobs require more years of school than others—like doctors.  Some require greater knowledge of mathematics or computers or science or languages or art or music or poetry or mechanics or people.  You need to learn all you can so that you can do the life’s work that awaits you.  Only then can you make a difference in the world.

When you hold yourself back from learning all that you are capable of learning so that you won’t be ahead of your friends, you not only hurt yourself, you hurt the world.  For the world needs you to fully develop your talents and abilities so that you can do that special job that only you can do.

Giftedness is not about competition.  It’s not a comparison between you and others.  It just seems that way when you are in school and everybody is expected to learn the same things.  As you get older, you learn different things from other people.  You learn what you need to learn to do your own special job in the world.  Some of that learning you do on your own in books, via internet, or just by living.

If you dream about doing something important in your life, you can fulfill that dream.  Believe in yourself, believe in your dreams, and work toward making them a reality.  When you face roadblocks, ask for help around them.  And help others who need you and ask for your help.  Realize that you are not alone, that there are others like you all over the world.  Work together for the good of all.

 -- Linda Silverman --

 

חזרה לדף השער

Site Meter